Eko záhony

Prirodzené drevo bez chémie
Sušenie odstraňuje z dreva škodcov a zabraňuje hnilobe. Záhony nie sú morené ani inak chemicky upravované, odolnosť voči poveternostným vplyvom zabezpečuje fólia z vnútornej strany.

Výhody vyvýšených drevených záhonov

Vyvýšený drevený záhon umožňuje jednoduché a pohodlné pestovanie vlastnej zeleniny, ovocia, okrasných rastlín alebo kvetov v záhradách s nižšou kvalitou zeminy, na terasách alebo balkónoch. Pestovanie v záhonoch je nenáročné a vhodné aj pre začínajúcich záhradkárov a pestovateľov.

Ako založiť vyvýšený záhon

Na záhon si vyberieme vhodné miesto tak, aby sme k nemu mali pohodlný prístup aspoň z troch strán. Pre pestovanie zeleniny alebo byliniek je najvhodnejšie záhon umiestniť na celodennom slnku s orientáciou na južnú stranu. Umiestnenie záhona však závisí aj od jeho účelu, ako doplnok k architektúre záhrady ho v podstate môžeme umiestniť kamkoľvek.

Na určenom mieste pre záhon si vykopeme jamu do hĺbky 30cm v rozmeroch záhona. Dno jamy riadne prerýľujeme a položíme pletivo/ sieť proti krtkom, aby sme zabránili vstupu menším hlodavcom. Odkopanú zem si odložíme na neskoršie použitie.

Nad jamou zmontujeme obvod záhona z pripravených drevených hranolov, ktoré spojíme tenkým pásom preglejky. Montáž vrchnej „police“ si necháme na záver, aby nám pri ďalšej práci nezavadzala. Z vnútornej strany záhona pripevníme nopovú fóliu (stavebná bublinková fólia), ktorá predĺži životnosť dreva tým, že mu zabráni v kontakte so zeminou.

Do takto pripraveného záhona začneme vkladať jeho jednotlivé vrstvy.

Vrstvy vyvýšeného záhona

Vo vyvýšených záhonoch má každá vrstva svoje opodstatnenie. Zjednodušene by sme vrstvy mohli rozdeliť do troch základných – spodná drenážná, stredná zásobáreň živín a vrchná vrstva zeminy.

  1. Drenážna vrstva – tenké aj hrubšie konáre alebo skompostované drevo – slúžia na cirkuláciu vzduchu, odvádzanie prebytočnej vody
  2. Trávna mačina – kúsok trávnika napr. zo záhrady alebo tenké suché konáriky, prútie z viniča, mačinu uložíme trávnatou časťou dole, koreňovou hore
  3. Seno, lístie, slama alebo biologický a kuchynský odpad
  4. Hrubý kompost
  5. Vyzretý kompost alebo záhon ukončíte vrstvou záhradnej zeminy alebo preosejeme zeminu, ktorú sme na začiatku vykopali

Prečo Eko záhony?

Spoločnosť Techwood sa už vyše desať rokov venuje výrobe a montáži väzníkových krovov a väzníkových rámov atypických rozmerov pre lezecké steny. Na výrobu väzníkov používa kvalitné smrekové rezivo od výhradne certifikovaných dodávateľov, ktoré je sušené a hobľované bez potreby chemického ošetrenia.

Tak ako pri každej výrobe aj tu vzniká určité množstvo nevyužitého materiálu. Väzníky sa vyrábajú z niekoľko metrových hranolov a nie vždy sa spotrebuje jeho celá dĺžka.

Rozhodli sme sa preto dať inak nevyužitému a zároveň kvalitnému drevu nový život v podobe drevených vyvýšených záhonov. Neplytváme prírodnými zdrojmi a zároveň dokážeme ponúknuť tie najlepšie ceny.