Pestovanie vo vyvýšenom záhone

Pestovanie vo veľmi úrodných záhonoch, bohatých na živiny. Ako kombinovať rastliny a zeleninu v záhonoch.

Pestovanie vo vyvýšených záhonoch patrí medzi najjednoduchší a najlepší spôsob pestovania vlastnej zeleniny nie len pre začínajúcich záhradkárov. Vyvýšené záhony zadržiavajú vlahu, sú veľmi úrodné a bohaté na živiny. Vnútorné vrstvy v záhone neustále pracujú – kompost dozrieva, mikroorganizmy pracujú a tým je v záhone pôda teplá, plná živín vďaka čomu nám v záhone vyrastie všetko, čo zasadíme a navyše môžeme s výsadbou začať oveľa skôr. Záhon nepotrebuje dohnojovanie. Pretože sú záhony vyvýšené, zriedka v nich rastie burina a pri práci šetria naše chrbtice.

Už od prvého roka sa o záhony netreba veľmi starať – stačí ich polievať a keď záhon poklesne dosypeme substrát a zeminu. Vyvýšené záhony okopávame len v nevyhnutných prípadoch a to z viacerých dôvodov – okopávaním zvetrávame, vysušujeme pôdu, ničíme dážďovky a mikroorganizmy, ktoré sú za prevzdušňovanie a kyprosť pôdy zodpovedné. Po približne šiestich rokoch nám však záhon výrazne poklesne, vyčerpá zásoby živín a je potrebné vnútorné vrstvy vymeniť alebo záhon vytvoriť nanovo.

Prvé dva roky záhon obsahuje veľa dusičnanov, sú prehnojené a preto je potrebné pestovať plodiny, ktoré sú náročné na živiny ako napríklad paradajky, papriky, uhorky, tekvice a cukety. Neskôr sa môžeme pustiť do pestovania mrkvy, fazule, hrachu, cibule, cesnaku a iné

Vrstvy vyvýšeného záhona

  1. Tenké aj hrubšie konáre
  2. Kúsok trávnika, tenké suché konáriky, prútie z viniča,
  3. Seno, lístie, slama alebo kuchynský odpad
  4. Hrubý kompost
  5. Vyzretý kompost alebo záhradná zemina

Ako kombinovať plodiny vo vyvýšenom záhone

Aby sa darilo rastlinám a zelenine, ktoré chceme pestovať v rovnakom záhone musia mať rovnaký termín na vysádzanie, rovnakú citlivosť na svetlo, nároky na vodu, pôdu a živiny. Druhom rastlín, ktoré sú „rodinne“ príbuzné sa darí spolunažívať viac, ako tým, ktoré nie sú.

Rastliny, bylinky aj zelenina sa navzájom ovplyvňuje. Niektoré plodiny, bylinky priaznivo pôsobia na zeleninu tým, že odpudzujú ich prirodzených škodcov alebo im zvýrazňujú vôňu či chuť. Musíme dávať pozor, aby sme nekombinovali plodiny, ktoré napadá rovnakú druh škodcov.

S čím pestovať cibuľu

Cibuľu môžeme pestovať v jednom záhone s mrkvou, šalátom, červenou repou, rajčiakmi a cesnakom.

Červená repa v kombinácii s harmančekom chránia cibuľu pred škodcami a zároveň cibuľa chráni repu pred nádorovitosťou. Všetky rastliny majú podobné nároky na živiny a navzájom sa v raste podporujú .

Šanca aby sa do vyvýšeného záhona dostali mravce alebo slimáky je veľmi nízka. Avšak ak by ste ho chceli preventívne ochrániť, zasaďte do záhonu majoránku záhradnú.

Rajčiaky

V prvých dvoch rokoch obsahujú vyvýšené záhony kvôli intenzívnejšej reakcii vnútorných vrstiev viac dusičnanov. Toto prostredie je veľmi vhodné práve na pestovanie rajčiakov.

K rajčiakom môžeme sadiť cesnak aj cibuľu. Najviac si rozumejú s bazalkou, ktorá im zvýrazní chuť, rovnaký účinok má na rajčiaky aj mäta.

K rajčiakom určite nesaďte papriku, pretože majú rovnakých škodcov a sú náchylné na rovnaké bakteriálne, hubové a vírusové ochorenia. Rajčiakom sa nedarí ani pri kukurici, zemiakoch, brokolici, karfiole, koriandru, uhorkách a kalerábe.

Zemiaky

Pre zemiaky je najlepšie pestovať ich v blízkosti chrenu, baklažánu a fazuli. Chren chráni zemiaky pred pásavkou zemiakovou.

Keď zasadíte k zemiakom aj mätu, zvýrazní im chuť.

K zemiakom určite nesaďte paradajky. Pretože sú z rovnakej čeľade, podliehajú rovnakým chorobám a škodcom, ktoré môžu rýchlo medzi sebou šíriť.

Mrkva má veľa priaznivých spoločníkov

Mrkvu môžeme pestovať  blízkosti cibule, póru, reďkovky, šalátu, kapusty, pažítky, hrášku aj fazule.

Majorán záhradný ochráni mrkvu pred mravcami a slimákmi. Pred hmyzom ho dobre ochráni rozmarín ale aj pór, cibuľa a kapucínka.

Kapusta

Kapustu môžeme sadiť s cviklou, fazuľou, hrachom a zelerom. Ak vedľa kapusty zasadíme ďatelinu, bude jej poskytovať dostatok vhodných živín a ochráni ju škodcami.

Blízko kapusty určite nesaďte jahody.

Je veľmi dôležité, aby sme spolu sadili iba kompatibilné rastliny. Tie, ktoré nie sú si navzájom konkurenciou, berú si živiny alebo priťahujú hmyz ,ktorý môže uškodiť susednej zelenine. Zasaďte k sebe rastliny, ktoré majú rovnaké nároky na  svetlo a potrebujú rovnaké množstvo závlahy, aby náročné rastliny „nekradli“ vodu ostatným.